Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku wprowadza m.in. maksymalne ceny sprzedaży energii, który ma chronić odbiorców uprawnionych przed drastycznym wzrostem cen prądu.
Zgodnie z zapisami Ustawy, niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi stosowana będzie tzw. cena maksymalna (cena maksymalna za sprzedaż energii elektrycznej) na poziomie:
Cena maksymalna sprzedaży energii nie zawiera podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Ustawa dotyczy tzw. odbiorców uprawnionych, czyli:
W stosunku do odbiorców uprawnionych będących gospodarstwami domowymi, gospodarstwami domowymi z osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, gospodarstwami domowymi z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników ceny maksymalna na poziomie 693 zł/MWh będzie obowiązywać od momentu przekroczenia rocznych limitów zużycia energii do dnia 31 grudnia 2023 roku. Limity te wynoszą:
Ponadto, w stosunku do ww. odbiorców od grudnia 2022 roku, przez cały 2023 rok obowiązują tzw. zamrożone ceny na sprzedaż energii elektrycznej oraz stawki opłat - przewidziane Taryfą na 2022 rok. W rozliczeniach z jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami świadczącymi usługi w ogólnym interesie gospodarczym, a także mikro, małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami cena maksymalna na poziomie 785 zł/MWh obowiązywać będzie w odniesieniu do zużycia za okres od
dnia 1 grudnia 2022 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku.
Cena maksymalna będzie stosowana w rozliczeniach z jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami świadczącymi usługi w ogólnym interesie gospodarczym, a także mikro, małymi oraz średnimi przedsiębiorstwami pod warunkiem złożenia przez te podmioty odpowiedniego oświadczenia (znajdziesz je w dokumentach do pobrania).
Papierowej, opatrzonej własnoręcznym podpisem w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej, co jest równoznaczne ze złożeniem go przedsiębiorcy energetycznemu, na adres:
PGE Energetyka Kolejowa S.A.
Oddział w Warszawie - Dystrybucja Energii Elektrycznej
ul. Struga 1
45-073 Opole
Elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przesłanej na adres e-mail:
Oświadczenie należy złożyć w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Niezłożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia w powyższym terminie, uprawnia podmiot uprawniony (przedsiębiorstwo energetyczne) do niestosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej.
Złożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia, po upływie powyższego terminu, zobowiązuje podmiot uprawniony (przedsiębiorstwo energetyczne) do stosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej ze skutkiem od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. Czyli, np. w przypadku złożenia oświadczenia z dniem 10 grudnia 2022 roku, cena maksymalna zostanie zastosowana w stosunku do danego odbiorcy ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2023 roku.
Numer PPE znajduje się na fakturze oraz Umowie.
Wpisz datę, która została wskazana w umowie jako oznaczenie roku, miesiąca i dnia, w który została ona zawarta przez Strony (zwykle 1 storna Umowy).