Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
Szczegółowe informacje dot. mikroinstalacji w zakresie aktualizacji wymagań kodeksów sieci NC RfG dostępne są > tutaj.
Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci PGE Energetyka Kolejowa S.A. nie pobiera opłat!
Złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia
Wydanie warunków przyłączenia i zawarcie umowy
Realizacja przyłączenia
Zawarcie umowy na wprowadzanie energii elektrycznej do sieci
1. Złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji
A) Wypełnij wniosek o warunki przyłączenia. W załączonym wniosku zaznacz drugi kwadrat „Jako wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci”.
Sprawdź jednostkę organizacyjną PGE Energetyka Kolejowa S.A. na terenie której będzie realizowane Twoje przyłączenie mikroinstalacji.
Mapę i adresy jednostek organizacyjnych znajdziesz w dalszej części formularza.
Dane jednostki wpisz we wniosku.
Określ moc przyłączeniową mikroinstalacji oraz inne wymagane parametry określone we wniosku.
Zbierz niezbędne załączniki, wskazane we wniosku o określenie warunków przyłączenia.
B) Podaj dane kontaktowe
Pamiętaj o podaniu we wniosku nr telefonu i adres email. Pracownicy PGE Energetyka Kolejowa S.A. będą mogli się z Tobą szybciej skontaktować.
C) Dostarcz nam wniosek. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
Bezpośrednio do siedziby jednostki organizacyjnej PGE Energetyka Kolejowa S.A., na terenie której będzie realizowane Twoje przyłączenie.
Pocztą tradycyjną na adres korespondencyjny jednostki organizacyjnej PGE Energetyka Kolejowa S.A., na terenie której będzie realizowane Twoje przyłączenie. Adresy jednostek organizacyjnych znajdziesz poniżej.
Pocztą elektroniczną. Tak możesz złożyć wniosek gdy dysponujesz podpisem kwalifikowanym elektronicznym.
Wydanie warunków przyłączenia to proces sformalizowany i wymaga zachowania wymagań prawnych. Jednak poza formalnym kanałem komunikacji, możesz otrzymywać powiadomienie mailowo i telefonicznie.
2. Wydanie warunków przyłączenia i zawarcie umowy
A) Weryfikujemy Twój wniosek
W przypadku stwierdzenia niekompletności wniosku poprosimy Cię o jego uzupełnienie. Przygotuj uzupełnienie i przekaż w wyznaczonym terminie do PGE Energetyka Kolejowa S.A. (w innym przypadku nie będziemy mogli dalej procedować Twojego wniosku).
Termin na wydanie warunków przyłączenia jest liczony od złożenia kompletnego wniosku. Zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne, do tego terminu nie wlicza się czasu uzupełniania braków i poprawy błędów.
B) Wydajemy warunki przyłączenia
Gdy Twój wniosek będzie kompletny, otrzymasz warunki przyłączenia wraz z 2 egzemplarzami projektu umowy o przyłączenie do sieci oraz harmonogramem realizacji przyłączenia.
Przedmiotowe warunki przyłączenia podlegają uzgodnieniu przez PGE Energetyka Kolejowa S.A. z innym OSD w ramach zapisów ustawy Prawo Energetyczne.
W szczególnych przypadkach, gdy PGE Energetyka Kolejowa S.A. nie ma ekonomicznych i/lub technicznych warunków przyłączenia do sieci, może odmówić wydania warunków przyłączenia i zawarcia umowy o przyłączenie dla rozpatrywanego wniosku. PGE Energetyka Kolejowa S.A. jest ponadto zobowiązana niezwłocznie pisemnie powiadomić o powyższej odmowie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki podając przyczyny odmowy.
Niezwłocznie podpisz i odeślij projekt umowy. Brak podpisania projektu umowy w okresie 60 dni może skutkować koniecznością wystąpienia o aktualny projekt umowy.
C) Podpisujemy umowę przyłączeniową
Podpisz umowę i odeślij dwa egzemplarze na adres wskazany w piśmie przewodnim z PGE Energetyka Kolejowa S.A. lub umowie przyłączeniowej.
Same warunki przyłączenia są niewystarczające. Bez podpisanej umowy PGE Energetyka Kolejowa S.A. nie może rozpocząć prac związanych z realizacją przyłączenia obiektu do sieci.
Od doręczenia warunków przyłączenia masz 2 lata na podpisanie umowy. Po tym czasie tracą ważność.
3. Realizacja przyłączenia
A) Prace instalacyjne
W warunkach przyłączenia jest określony zakres Twoich prac. W harmonogramie jest określony termin, do kiedy Twoja instalacja wytwórcza powinna być gotowa.
Po wykonaniu prac wypełnij zgłoszenie gotowości uruchomienia posiadanej instalacji wytwórczej do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej PGE Energetyka Kolejowa S.A.
B) Prace PGE Energetyka Kolejowa S.A.
Po obustronnym podpisaniu umowy o przyłączenie, PGE Energetyka Kolejowa S.A. przystępuje do realizacji zakresu prac określonego w umowie przyłączeniowej (rozpoczyna prace projektowe i budowlano-montażowe związane z realizacją przyłączanego obiektu).
Czas realizacji przyłączenia jest zależny od zakresu prac koniecznych do jej wykonania, wskazanych w umowie o przyłączenie.
C) Odbiór
Po wykonaniu przez PGE Energetyka Kolejowa S.A. całości prac określonych w umowie zostanie przeprowadzony odbiór prac i sporządzony stosowny protokół odbioru. Otrzymasz informację o zakończeniu zakresu prac po stronie PGE Energetyka Kolejowa S.A..
PGE Energetyka Kolejowa S.A. wystawi „Potwierdzenie o możliwości zawarcia Umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej lub Umowy kompleksowej” – tzw. POMZU. Po otrzymaniu dokumentu, możesz zawrzeć umowę regulującą dostarczanie energii elektrycznej.
4. Zawarcie umowy na wprowadzenie energii elektrycznej do sieci
Sprawdź, jaką umowę podpisałeś lub jaką umowę chcesz podpisać z PGE Energetyka Kolejowa S.A. Dalsze postępowanie jest uzależnione od rodzaju umowy.
Mam podpisaną lub chcę zawrzeć
Umowę Kompleksową
Umowa, w której kupujesz od nas prąd i jego dystrybucję.
W celu wygodniejszego korzystania z naszego serwisu korzystamy z ciasteczek. Wykorzystujemy zarówno funkcjonalne jak i analityczne pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz zaakceptować tylko cookies niezbędne do prawidłowego działania strony.
Zapoznaj się z nasza Polityką Prywatności, aby sprawdzić do czego wykorzystujemy pozyskane informacje.