02.03.2022, 6min czytania
Sztab kryzysowy działający w trybie 24/7, wzmocnione służby dyspozytorskie i utrzymaniowe, dodatkowe dyżury pracowników, zabezpieczenie i stress-testy systemów - to tylko niektóre działania podjęte przez zarządcę infrastruktury dystrybucyjnej zasilającej polską kolej. Priorytety to zapewnienie ciągłości dostaw energii oraz bezpiecznego przejazdu pociągom humanitarnym, przewożącym rannych i uchodźców z Ukrainy.
Od piątku w PKP Energetyka działa Sztab Kryzysowy, który zarządza wszystkimi strumieniami działań – od motywacji pracowników do ochrony CRP. W firmie odbył się już przegląd zasobów technicznych zarówno w terenie jak i systemów IT i OT. Wzmocniono obsady pociągów sieciowych i zespołów dyspozytorskich, wprowadzono dodatkowe dyżury. Na bocznicach kolejowych i w bazach pogotowia energetycznego dedykowane pojazdy są 24/7 w pełnej gotowości do obsługi każdego transportu osobowego czy towarowego. Szczególny nacisk położony jest na województwa wschodnie, przy granicy z Ukrainą, gdzie wszystkie obiekty funkcjonują w stanie podwyższonych zabezpieczeń. Wdrożono tam specjalny dozór i dodatkowy monitoring, z możliwością rozszerzenia na cały kraj. Dodatkowe środki i zasoby zostały też przekazane do zapewnienia ciągłości dostaw i wzmocnienia stanów magazynowych.
W spółce jest pełna gotowość wszystkich pracowników do wypełniania zadań infrastruktury krytycznej. Pracownicy pomagają uchodźcom, a firma podejmuje działania wspierające ich wysiłki. „W poniedziałek byłem w woj. lubelskim i podkarpackim. Spotkałem się z naszymi załogami i brygadami, które działają kilka - kilkanaście kilometrów od granicy, często współpracują ze służbami granicznymi i swoimi odpowiednikami z Ukrainy. Wszyscy mają świadomość, że bieżąca sytuacja to dla nas - pracowników spółki dbającej o ciągłość funkcjonowania infrastruktury krytycznej, czas zwiększonej odpowiedzialności. Większość z pracowników podjęła się pomocy uchodźcom, przyjmując ich do swoich domów bądź organizując inne formy wsparcia. Od dziś jako firma przekazujemy dodatkowe środki pomocowe, a w planach mamy dalsze działania, m. in. przygotowanie miejsc pracy dla obywateli z Ukrainy” - powiedział Wojciech Orzech, Prezes PKP Energetyka.
Przedstawiciele PKP Energetyka działają w kilku sztabach kryzysowych powołanych przez polskie służby na okoliczność sytuacji za wschodnią granicą, m. in. w sztabie zarządcy infrastruktury kolejowej PKP PLK, zespole operacyjnym RCB i PTPiREE. Są także w stałym kontakcie z policją, strażą graniczną oraz pozostałymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego.