20.10.2023, 5 min. czytania
Podpisana przez PGE Energetyka Kolejowa i Koleje Mazowieckie umowa przewiduje przebudowę sieci trakcyjnej w grupie torów 201-204 oraz montaż fundamentów i konstrukcji w torach 31-34 na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Tłuszcz.
W ramach prac zostaną wymienione wyeksploatowane przewody jezdne i liny nośne, a także izolatory sekcyjne i osprzęt. Powstaną także nowe konstrukcje wsporcze dla grupy torów 31-34 zamontowane na fundamentach palowych. Cieszymy się, że możemy mieć swój wkład w unowocześnianie kolei na Mazowszu. Naszym celem jest transformacja energetyczna kolei, a każde działanie modernizacyjne przekłada się docelowo na wyższy standard podróżowania pasażerów oraz pomaga chronić środowisko – powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa.
Sekcja w Tłuszczu jest drugą pod względem powierzchni sekcją Kolei Mazowieckich, stacjonuje tam ok. 70 pojazdów szynowych. Jest wyposażona w nowoczesny system antyoblodzeniowy i jedną z najnowocześniejszych myjni w Europie.
Koleje Mazowieckie są także aktywnym uczestnikiem Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, którego inicjatorem jest PGE Energetyka Kolejowa. Spółki współpracowały także nad rozwojem SENSUM – narzędzia pomagającego maszynistom prowadzić pociągi przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej.
PGE Energetyka Kolejowa to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii
kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
3 kwietnia 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa została częścią Grupy PGE. Po przejęciu łączna długość linii dystrybucyjnych w Grupie PGE to ok. 320 tys. km, łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.