11.08.2023, 2 min. czytania
Zakres rocznego kontraktu obejmuje utrzymanie sieci trakcyjnej na linii kolejowej nr 248 z Gdańska Wrzeszcz do Gdańsk Osowa i nr 253 Gdańsk Osowa – Gdańsk Rębiechowo. W sumie to 48 sekcji i 35 km trakcji należącej do PKM. Korzystają z niej pociągi wożące pasażerów na lotnisko w Rębiechowie, do Osowa - najludniejszej dzielnicy Gdańska oraz do jednej z trzech największych stacji kolejowych w Gdańsku – Wrzeszcz.
Wartość kontraktu oszacowano na 1 000 000 PLN.
PGE Energetyka Kolejowa jest odpowiedzialna m.in. za: kontrolę, pomiary, bieżącą naprawę i regulację urządzeń elektroenergetycznych, uzupełnienie uszkodzonych elementów czy usuwanie oblodzenia sieci trakcyjnej. Pełni także serwis awaryjny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
PKM to kolejny przewoźnik z Pomorza, który zaufał naszej Spółce. Jestem przekonany, że nasze doświadczenie i unikalne kompetencje trakcyjne przełożą się na wzrost bezpieczeństwa ruchu kolejowego w regionie i komfort podróżowania - powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa.
PGE Energetyka Kolejowa to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
3 kwietnia 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa została częścią Grupy PGE. Po przejęciu łączna długość linii dystrybucyjnych w Grupie PGE to ok. 320 tys. km, łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.