23.04.2025, 3 minuty read
PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, podjęła decyzję o realizacji inwestycji polegającej na rozszerzeniu sieci koncesjonowanych stacji paliw. Projekt obejmie budowę 11 nowych obiektów, co nie tylko zwiększy udział spółki w dystrybucji paliw płynnych wśród przewoźników kolejowych, ale także rozwinie w przyszłości możliwość budowy infrastruktury tankowania wodorem.
PGE Energetyka Kolejowa łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Spółka jest odpowiedzialna za utrzymanie 25 tys. km sieci trakcyjnej. Dostarcza także energię elektryczną oraz paliwa dla transportu kolejowego. W Polsce zelektryfikowane linie kolejowe stanowią ok. 2/3 wszystkich tras. Na pozostałych liniach w zdecydowanej większości odbywa się transport z wykorzystaniem pojazdów spalinowych lub dwusystemowych. Składy tego typu mogą zaopatrywać się w olej napędowy w sieci 20 w pełni zautomatyzowanych, koncesjonowanych stacji paliw PGE Energetyka Kolejowa, które rozlokowane są w na terenie całej Polski.
Komitet Inwestycyjny PGE Energetyka Kolejowa podjął decyzję o rozbudowie liczby Obiektów Infrastruktury Usługowej o 11 nowych kolejowych stacji paliw. Zakończenie realizacji pierwszego etapu inwestycji zaplanowane jest na IV kwartał 2026 r.
Kolejowe stacje paliw PGE Energetyka Kolejowa wyposażone są w dystrybutory o wydajności do 220 litrów na minutę oraz oddzielne pole tankowania, zabezpieczające przenikanie wycieków paliwa do środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewniają samoobsługowy dostęp do infrastruktury paliwowej 24h/365 dni za pośrednictwem zestawu kart zbliżeniowych, które stanowią wygodny i uniwersalny sposób bezgotówkowego tankowania.
Spółka nieustannie dąży także do tego, by jej działania miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. W 2024 roku PGE Energetyka Kolejowa wprowadziła do sprzedaży wodny roztwór mocznika (32,5%), powszechnie znany jako AdBlue. Jest to dodatek katalityczny, który przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji przez lokomotywy napędzane silnikami wysokoprężnymi.
PGE Energetyka Kolejowa rozbudowując sieć kolejowych stacji paliw zwiększa swój potencjał do wprowadzenia do dystrybucji niskoemisyjnych paliw syntetycznych HVO oraz rozbudowy infrastruktury do tankowania całkowicie bezemisyjnym wodorem.